Nowoczesne technologie, wysoka efektywność, innowacyjność...
To tylko puste frazesy czy jednak kryją się za tym realne korzyści?

Przyjrzyjmy się bliżej ich znaczeniu na przykładzie systemów i urządzeń dostarczanych przez BEC Group w programie Oszczędna Myjnia, zaczynając od ich głównego elementu, czyli pompy ciepła Kołton AirKompakt.

Pompa Ciepła Kołton AirKompakt jest rezultatem współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Została zaprojektowana z myślą o działaniu w trudnych warunkach klimatycznych, co czyni ją idealną do instalacji w górskich rejonach południowej Polski oraz pozwala na osiąganie najlepszych rezultatów działania w innych częściach kraju.

Pompy te wyróżnia zastosowana wewnątrz, amerykańskiej produkcji sprężarka Copeland Scroll, która pracuje na czynniku roboczym R290 (propan). Ten dedykowany do pomp ciepła czynnik jest najlepszym wyborem ze względu na swoje doskonałe właściwości termodynamiczne. Dzięki temu, urządzenie utrzymuje wysoką moc grzewczą nawet w niskich temperaturach (-25°C).

Duży parownik, który jest głównym elementem obudowy Pompy Ciepła AirKompakt, zapewnia maksymalną wymianę ciepła między powietrzem zewnętrznym a czynnikiem roboczym, co zwiększa efektywność urządzenia w trudnych warunkach klimatycznych.

Znaczącą przewagą Pomp Ciepła Kołton AirKompakt nad innymi pompami to budowa na bazie podzespołów z wysokiej półki. Komponenty te zostały dobrane i połączone przez zespół polskich naukowców w ramach projektu Badawczo-Rozwojowego “Opracowanie innowacyjnej pompy ciepła typu powietrze-woda z ekologicznym czynnikiem chłodniczym”, który został zrealizowany we współpracy z AGH w Krakowie.

Z czego zbudowana jest pompa ciepła AirKompakt?

1. Sprężarka Copeland Scroll

  • Wspomniane już sprężarki Copeland Scroll produkowane przez firmę Emerson są specjalnie dedykowane do pomp ciepła oraz do pracy z czynnikiem R290 (propan).

Najważniejsze cechy tych sprężarek to:

  •  – termiczne zabezpieczenie temperatury tłoczenia, które wydłuża żywotność sprężarki i chroni ją przed              przegrzaniem.
  •  – podatność osiowa i promieniowa – zapewnia długotrwałą szczelność urządzenia oraz dodatkową ochronę        przed dostaniem się cieczy do wnętrza.
  •  – seryjnie wbudowany zawór bezpieczeństwa, który dodatkowo chroni sprężarkę.
  •  
 
 

2. Duży parownik

Odległość między lamelami w parowniku pompy ciepła Kołton została zwiększona do aż 3 mm, co zapobiega kontaktowi kropli cieczy między ściankami wymiennika. To z kolei zwiększa efektywność procesu odszraniania. W rezultacie średni czas pomiędzy cyklami “defrostu” wynosi średnio od 2,5 do nawet 4 godzin i nie wpływa negatywnie na sprawność i moc urządzenia. 

Co to oznacza dla właściciela pompy ciepła AirKompakt?

Duża powierzchnia wymiany ciepła oraz szeroki rozstaw lamel (3 mm) dodatkowo podnoszą efektywność urządzenia w polskich warunkach klimatycznych, w tym w trudnych warunkach górskich i podczas mroźnych zim. Natomiast konstrukcja parownika wpływa na znaczne ograniczenie zużycia energii podczas odszraniania, a skrócenie czasu między cyklami odmrażania, tzw. “defrostu”, powoduje niższe rachunki za użytkowanie urządzenia.

 

 


3. Skraplacz płytowy

Skraplacz płytowy firmy SWEP, wyprodukowany w Szwecji, charakteryzuje się dużą powierzchnią wymiany ciepła. Jest on dobierany w standardzie, aby zapewnić optymalne działanie pompy ciepła w trybie chłodzenia. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania i zintegrowaniu dedykowanego algorytmu z oprogramowaniem, pompy Kołton są w stanie nie tylko ogrzewać, ale również chłodzić pomieszczenia jak tradycyjne urządzenia klimatyzacyjne.

bec group budowa pompy ciepla kołton - skraplacz swep

4. Wymiennik regeneracyjny

Wymiennik regeneracyjny Power Booster odgrywa kluczową rolę wyróżniając przy okazji pompy Kołton spośród grona pomp ciepła dostępnych w Polsce. W szczególności:

  • Zwiększa moc i współczynnik COP w bardzo niskich temperaturach, od -15°C do nawet -28°C. 
  • Ponadto ma funkcję separatora cieczy, która zapewnia 100% ochronę sprężarki przed zalaniem. 
  • Umożliwia także przełączanie pompy ciepła w tryb “defrostu” i z powrotem, bez obciążania układu, co dodatkowo usprawnia jej działanie w zimie przy minusowych temperaturach.

budowa pompy ciepla kołton - power booster - bec group

5. Wentylator

Wentylator w pompach AirKompakt jest wyposażony w bioniczną łopatkę, naśladującą pióra sowy. Konstrukcja ta polega na wyposażeniu łopatki w łagodnie pofalowaną tylną krawędź. Ten rodzaj budowy elementu wentylatora stosowanego w pompach AirKompakt nie tylko diametralnie obniża głośność pracy urządzenia. Prowadzi to także do zoptymalizowania współczynnika sprawności, obniżając koszty eksploatacji.

budowa pompy ciepla kołton - wentylator - bec group

6. System SOFT START

System SOFT START w standardowym wyposażeniu pompy pełni funkcję łagodnego rozruchu, co dodatkowo zabezpiecza sprężarkę przed przegrzaniem uzwojenia przy częstych startach i nie obciąża sieci elektrycznej myjni samochodowej czy budynku mieszkalnego.

budowa pompy ciepla kołton - soft start - bec group

7. Dodatkowo

W urządzeniu zastosowano także zawór rozprężny umożliwiający pracę rewersyjną, który zapewnia stabilną i maksymalną wydajność pompy w różnych warunkach klimatycznych, w tym w skrajnych temperaturach zewnętrznych.

Pompa ciepła Kołton AriKompakt jest również wyposażona w czujnik kolejności zaniku faz, który zabezpiecza silniki elektryczne urządzenia w przypadku zaniku napięcia w co najmniej jednej fazie lub asymetrii napięć między fazami, gdy urządzenie jest zasilane z sieci trójfazowej. Taka funkcja pozwala na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia nawet w obiektach o nierównomiernym obciążeniu faz powodowanym przez urządzenia elektryczne o dużej mocy.

Sterowane w pełni zdalnie

Dzięki zaawansowanemu sterownikowi z dostępem do aplikacji internetowej prowadzimy ciągły nadzór nad zamontowanymi przez nas instalacjami. Na bieżąco mamy wgląd do wszystkich parametrów naszych urządzeń w czasie rzeczywistym. Współpracując z zespołem inżynierskim producenta dopasowaliśmy parametry pomp ciepła Kołton do warunków panujących na myjniach samochodowych. Robimy to na podstawie zbieranych na bieżąco danych, dlatego każda zamontowana przez nas instalacja, może mieć swój indywidualny tryb działania. Mamy możliwość wpływania i zmiany parametrów pracy montowanych przez nas systemów w pełni zdalnie, bez konieczności fizycznego przybycia na miejsce.

Sterownik polskiego producenta firmy TECH posiada autorskie algorytmy stworzone przy współpracy z naukowcami z AGH (np. algorytmy defrostu oraz algorytmy załączania dodatkowych źródeł ciepła). Innowacyjność urządzeń z tymi algorytmami oferuje możliwość ogrzewania według krzywej grzewczej, odczytów energii elektrycznej, energii cieplnej oraz szereg dodatkowych funkcji.

  • Stały zdalny nadzór nad instalacją – dane od pierwszego uruchomienia.
  • Aktualizacje parametrów pracy na podstawie pracy urządzenia na danym obiekcie
budowa pompy ciepla kołton - oprogramowanie - bec group

Wszystko zamknięte w estetycznej obudowie

Previous
Next

Jednak chodzi o realne korzyści...

Jak widać wiele czynników złożyło się na wykorzystanie w naszych systemach Oszczędna Myjnia pomp ciepła AirKompakt. Co więcej, dzięki zażyłej współpracy z firmą Kołton, oferujemy szybką dostępność tych urządzeń, ich zdalną kontrolę oraz mobilny serwis producenta, obsługiwany na terenie całej Polski. 

Podsumowując, AirKompakt od Kołton to doskonałe rozwiązanie dla naszych systemów “Oszczędna Myjnia” ale nie tylko. Również dla wielu innych zastosowań, gdzie wymagane jest efektywne i oszczędne w zużyciu energii ogrzewanie.

Sprawdź jak dużo zaoszczędzisz na rachunkach w swojej myjni!

Wypełnij prosty formularz – skontaktujemy się z Tobą i pokażemy Ci Twoje oszczędności na konkretnych liczbach:

Myślisz o pompie ciepła w swoim domu?

Wypełnij formularz dla domu.

Sprawdzimy za ciebie wysokość oszczędności: