Nowoczesne technologie, wysoka efektywność, innowacyjność...
To tylko puste frazesy czy jednak kryją się za tym realne korzyści?

Przyjrzyjmy się bliżej ich znaczeniu na przykładzie systemów i urządzeń dostarczanych przez BEC Group w programie Oszczędna Myjnia, zaczynając od ich głównego elementu, czyli pompy ciepła Kołton AirKompakt.

Pompa Ciepła Kołton AirKompakt jest rezultatem współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Została zaprojektowana z myślą o działaniu w trudnych warunkach klimatycznych, co czyni ją idealną do instalacji w górskich rejonach południowej Polski oraz pozwala na osiąganie najlepszych rezultatów działania w innych częściach kraju.

Pompy te wyróżnia zastosowana wewnątrz, amerykańskiej produkcji sprężarka Copeland Scroll, która pracuje na czynniku roboczym R290 (propan). Ten dedykowany do pomp ciepła czynnik jest najlepszym wyborem ze względu na swoje doskonałe właściwości termodynamiczne. Dzięki temu, urządzenie utrzymuje wysoką moc grzewczą nawet w niskich temperaturach (-25°C).

Duży parownik, który jest głównym elementem obudowy Pompy Ciepła AirKompakt, zapewnia maksymalną wymianę ciepła między powietrzem zewnętrznym a czynnikiem roboczym, co zwiększa efektywność urządzenia w trudnych warunkach klimatycznych.

Znaczącą przewagą Pomp Ciepła Kołton AirKompakt nad innymi pompami to budowa na bazie podzespołów z wysokiej półki. Komponenty te zostały dobrane i połączone przez zespół polskich naukowców w ramach projektu Badawczo-Rozwojowego “Opracowanie innowacyjnej pompy ciepła typu powietrze-woda z ekologicznym czynnikiem chłodniczym”, który został zrealizowany we współpracy z AGH w Krakowie.

Z czego zbudowana jest pompa ciepła AirKompakt?

1. Sprężarka Copeland Scroll

  • Wspomniane już sprężarki Copeland Scroll produkowane przez firmę Emerson są specjalnie dedykowane do pomp ciepła oraz do pracy z czynnikiem R290 (propan).

Najważniejsze cechy tych sprężarek to:

  •  – termiczne zabezpieczenie temperatury tłoczenia, które wydłuża żywotność sprężarki i chroni ją przed              przegrzaniem.
  •  – podatność osiowa i promieniowa – zapewnia długotrwałą szczelność urządzenia oraz dodatkową ochronę        przed dostaniem się cieczy do wnętrza.
  •  – seryjnie wbudowany zawór bezpieczeństwa, który dodatkowo chroni sprężarkę.
  •