Ceny gazu zamrożone, ale nie dla przedsiębiorców.
Co najmniej kilka tysięcy firm zniknie z mapy Polski.
Sprawdź, czy jesteś wśród nich.

Ceny gazu dla gospodarstw domowych w 2023 r. zostaną zamrożone, tymczasem firmy zostały wykluczone z tej pomocy. Przedstawiciele części branż już sygnalizują, że doprowadzi to do upadłości wielu firm. Na chwilę obecną z mapy firm znikają restauracje i piekarnie. W kolejnych latach szykuje się kumulacja podwyżek. To będzie prawdziwe tornado, nawet duże firmy mogą tego nie przetrwać.

Oczywiście narracja w kanałach rządowych opowiada o spadkach cen, powrocie do cen, jakie były wcześniej, a nawet o tym, że będą one niższe niż kiedykolwiek. Niestety ma się to nijak do prognoz opartych na twardych danych historycznych, jak i obecnych.

Działania te przypominają naciąganie cięciwy łuku. Początkowo cofa się ona, tak jak maleją ceny gazu. Jednak tylko do pewnego momentu, do swojego punktu krytycznego. Potem jest strzał, szybkie i silne wypchanie strzały. Tak samo będzie z cenami. Wystrzelą szybko i nagle szybując w górę.

Trzech sprzedawców gazu zapowiedziało już podwyżki na 2023 rok, kierując jakiś czas temu wnioski o zmianę taryf do URE. Na ten moment znamy konkretne kwoty podwyżek od Tauron i Enei — stawki zostały już podniesione. W przypadku gazu od Energa wiemy jedynie o zakładanych podwyżkach na 2023 rok. 

Wzrost ceny gazu dla firm w okresie 2018-2023

Ceny gazu dla klientów biznesowych maleją lub wzrastają, w zależności od bieżącej sytuacji rynkowej, przede wszystkim od notowań gazu na TGE (Towarowej Giełdzie Energii).

 

W ostatnich latach notowania stale rosną, a w roku 2022 osiągnęły szczyty. Na tak szybki wzrost cen gazu ma wpływ sytuacja geopolityczna, na którą klient niestety nie ma żadnego wpływu.

 

Myjnie bezdotykowe w Polsce do podgrzewania wody do mycia oraz ogrzewania posadzki na stanowiskach w większości używają gazu. To sprawia, że rentowność tego biznesu znacznie spada. W skrajnych przypadkach właściciele myjni są zmuszeni dokładać do swojego biznesu. Najwyższy wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem wody na myjni  wynosił na koniec roku 2022 blisko 800% względem końcówki roku 2021.

 

W ostatnich latach wzrosty cen dotknęły nie tylko sektora paliw, w tym gazu, ale również energii elektrycznej. 

Wzrost cen energii elektrycznej

Na wzrost cen prądu ma wpływ nie tylko sytuacja geopolityczna, ale również podwyżki cen uprawnień do emisji CO2, co jeszcze bardziej oddala nas od wizji stałych spadków cen na rynku energii elektrycznej.

Powyższe tabele obrazują wzrosty cen energii elektrycznej dla domu. W tym artykule skupiamy się na myjniach samochodowych, które nie mają domowych stawek. Bezdotykowe myjnie samochodowe kupują prąd w taryfach firmowych, przez co wzrosty cen energii el. dotykają ich w jeszcze większym stopniu niż gospodarstwa domowe. Jeszcze kilka lat temu, w 2019 roku, cena za kWh w taryfie C11 wynosiła blisko 300 – 320 zł (0,30-0,32 zł/kWh netto). Obecnie ceny na rachunkach naszych klientów nie schodzą poniżej 1,00 zł/kWh netto, a w niektórych przypadkach przekraczają nawet 2,00 zł/kWh netto…

Jak to zmienić i przestać płacić tak wysokie rachunki?

Na szczęście mamy na to rozwiązanie. W tym artykule pokażemy pracę naszego systemu Oszczędna Myjnia, którego działanie obniża rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną na bezdotykowych myjniach samochodowych. 

Podsumowanie pracy systemu Oszczędna Myjnia

Poniżej przedstawiamy dane obrazujące pracę naszego systemu na myjni czterostanowiskowej. W opisie znajdziesz konkretne wyliczenia zużycia energii, a także przełożenie ich na finanse.

Podsumowanie pracy pompy ciepła Kołton AirKompakt — głównego elementu naszego systemu, w grudniu 2022.

W ciągu całego miesiąca z pobranych 924 kWh energii elektrycznej w kwocie 1,08 zł / kWh wyprodukowano 3731 kWh ciepła, co daje średnie COP na poziomie 4.04 w skali miesiąca.
Biorąc pod uwagę powyższe dane, średni miesięczny koszt pracy pompy ciepła o mocy 19kW na myjni 4 stanowiskowej to jedynie 997,92 zł.

Podsumowanie pracy systemu w godzinach nagrzewania bufora na początku dnia (06:00 - 10:00) oraz w godzinach największego obłożenia myjni (10:00 - 17:00) podczas jednego dnia w styczniu 2023.

W ciągu całego dnia (06:00 – 17:00) z pobranych 36 kWh energii elektrycznej w kwocie 1,08 zł / kWh, wyprodukowano 172 kWh ciepła, co daje w skali tych 11 najważniejszych w ciągu doby godzin, średnie COP na poziomie 4.78.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, średni dzienny koszt pracy pompy ciepła o mocy 19 kW na myjni 4 stanowiskowej to jedynie 38,88 zł*
*średnia przy:
– temperatura zewnętrzna: -1,5°C
– temperatura bufora: 40°C

Pracy pompy ciepła podczas wzmożonego ruchu przy temperaturze zewnętrznej -1,5°C.

Podczas pracy w ujemnej temperaturze z pobranych 6 kWh* energii elektrycznej w kwocie 1,08 zł / kWh, wyprodukowano 34 kWh* ciepła, co daje średnie COP na poziomie 5.67*.

*Wskazania te dotyczą pracy podczas jednego dnia w czasie 2h pracy pompy ciepła przy temperaturze zewnętrznej ok. -1,5°C w godzinach 11:00 – 13:00. Jest to okres wzmożonego ruchu dla tej konkretnej myjni

Biorąc pod uwagę powyższe dane, średni koszt pracy pompy ciepła o mocy 19 kW na myjni 4 stanowiskowej w tym czasie przy temp. zewn. -1,5°C to jedynie 6,48 zł

Takie wyniki uzyskaliśmy dzięki połączeniu pompy ciepła z dopasowanym do instalacji buforem przy uwzględnieniu zapotrzebowania na ciepło na potrzeby mycia samochodów (zbiornik buforowy o pojemności od 1000 l). System grzewczy oparty o pompę ciepła Kołton AirKompakt zintegrowaliśmy z instalacją fotowoltaiczną. 

W rozwiązaniach z dachem solarnym lub ze standardowymi panelami pv jesteśmy w stanie obniżyć koszty ogrzewania średnio o 76% względem ogrzewania gazem, olejem itp.

Instalacje fotowoltaiczne dobieramy do realnego zapotrzebowania na energię elektryczną całego obiektu, w tym uwzględniając zapotrzebowanie generowane przez instalowane przez nas urządzenia, tak aby dostarczyć ciepło w odpowiedniej ilości i jak najniższym kosztem.

W stosunku do klasycznych źródeł energii obniżamy rachunki za prąd średnio aż o 84%.

Taki wynik osiągamy dzięki specyfice pracy myjni i godzinom największego obłożenia stanowisk. Dodatkowo ważne jest, aby przy chęci pokrycia pełnego zapotrzebowania na energię elektryczną całej myjni, na obiekcie znajdowała się wystarczająca ilość miejsca na instalację fotowoltaiczną.
Najlepszą sytuacją jest, gdy właściciel dysponuje odpowiednią powierzchnią gruntu wokół obiektu. Nie jest to jednak wymogiem. Posiadamy rozwiązania montażowe na większość rodzajów dachów myjni bezdotykowych spotykanych w Polsce.

Systemy dla myjni modułowych

W przypadku montażu bufora ciepła, czyli zbiornika magazynującego ogrzaną do zadanej temperatury wodę, zazwyczaj potrzebne jest około 1,5 – 2 m² powierzchni podłogi w kontenerze, aby móc go ustawić oraz swobodnie się poruszać podczas i po montażu. Myjnie modułowe ze względu na charakterystykę konstrukcji oraz ograniczoną przestrzeń wewnątrz nie są w stanie zapewnić takiej powierzchni. Jako jedni z nielicznych w Polsce posiadamy sprawdzone rozwiązania na taką okoliczność. Dzięki czemu nasze systemy dostępne są również dla tego typu myjni.

Budowane przez nas szafy są konstruowane w sposób zapewniający zabezpieczenie zbiornika buforowego przed czynnikami zewnętrznymi. Udźwig dachu tych szaf oraz wzmocnienia są dostosowane do dostarczanych przez nas pomp ciepła. Dzięki temu rozwiązaniu przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni montujemy maksymalną liczbę urządzeń. Nasze szafy są doskonale ocieplone, przez co straty ciepła układu hydraulicznego są minimalne. Dodatkowo posiadają one rewizje umożliwiające kontrolę pracy układu oraz ewentualne serwisy.

Bezpieczeństwo systemów = spokój

Z uwagi na niestabilność polskiej sieci energetycznej oraz prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, w szczególności zimą, zastosowaliśmy w naszych instalacjach rozwiązania zabezpieczające dostarczane przez nas urządzenia. Zabezpieczenie całego systemu na zimę jest bardzo ważnym elementem. Stosując systemy awaryjnego zasilania układu oraz pozostałe systemy antyzamrożeniowe zapewniamy właścicielom Oszczędnych Myjni bezpieczeństwo i nieprzerwaną pracę naszych urządzeń.

Dlatego właściciele myjni bezdotykowych po zamontowaniu systemu Oszczędna Myjnia mogą spać spokojnie.

Pompy ciepła, które stanowią główny element naszych systemów, są produkowane na południu Polski, gdzie temperatury są najniższe. To powoduje, że montując je w pozostałej części Polski, osiągają one jedynie lepsze wyniki.
Pompy te zostały zaprojektowane we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą (AGH) w Krakowie oraz z Instytutem Zrównoważonej Energii Miękinia. Specjaliści z wyżej wymienionych jednostek, współpracujący z producentem, wspierają nas w całym procesie dopasowywania instalacji do myjni.

Dobór urządzeń

Wspólnie z inżynierami producenta pomp ciepła Kołton oraz specjalistami z instytutu naukowego w Krakowie stworzyliśmy kalkulatory doborowe, które dokładnie wyliczają zapotrzebowanie energetyczne obiektów naszych klientów na podstawie dostarczonych danych.

Z tego powodu zbieramy tak szczegółowe dane podczas audytu. To pozwala nam na rzetelne dopasowanie instalacji do potrzeb. Ponadto bardzo dokładnie obliczamy efekty, jakich klient może się spodziewać. Nasze autorskie kalkulatory doborowe uwzględniają bardzo szczegółowe dane, nawet dane klimatyczne dotyczące lokalizacji planowanej inwestycji.

Kontrola pracy systemu

Co ważne, posiadamy stały, zdalny monitoring pracy naszych systemów.

Na bieżąco mamy wgląd do wszystkich parametrów naszych urządzeń. Dzięki specjalnym sterownikom zastosowanym w układzie mamy możliwość zdalnej kontroli już od pierwszego uruchomienia.

Podczas pracy z zespołem inżynierskim producenta dopasowaliśmy parametry pomp ciepła w do warunków panujących na myjniach samochodowych. Robimy to na podstawie zbieranych na bieżąco danych, dlatego każda zamontowana przez nas instalacja, może mieć swój indywidualny tryb działania. Mamy możliwość wpływania i zmiany parametrów pracy w czasie rzeczywistym w pełni zdalnie, bez konieczności jechania na miejsce.

Całość systemu jest dopasowana w taki sposób, że osiągamy świetne wyniki w optymalizacji kosztów ogrzewania oraz energii elektrycznej na myjniach samochodowych. Pozwala to osiągać szybkie zwroty z inwestycji. Kolejnym naszym atutem jest wsparcie serwisowe i stały monitoring pracy instalowanych przez nas urządzeń. Jesteśmy pionierem na rynku polskim, jeśli chodzi o dostawę spersonalizowanych systemów ogrzewania dla myjni samochodowych. To dzięki efektowi synergii wyżej wymienionych elementów oraz autorskim rozwiązaniom jesteśmy jedyną taką firmą w Polsce.

Sprawdź jak dużo zaoszczędzisz na rachunkach w swojej myjni!

Wypełnij prosty formularz — skontaktujemy się z Tobą i pokażemy Ci Twoje oszczędności na konkretnych liczbach:

Myślisz o pompie ciepła w swoim domu?

Wypełnij formularz dla domu.

Sprawdzimy za ciebie wysokość oszczędności: